Architekci z pracowni PANOVA rewitalizują budynki przy pomocy technologi druku 3D

Druk 3D w architekturze i branży budowalnej wykorzystywany jest coraz szerzej i coraz częściej. Na drukarkach powstają całe osiedla, wieżowce, a także brakujące fragmenty zabytkowych budowli. Zanim jednak nastanie prawdziwa era drukowanych domów, technologia 3D może pomóc także w przywracaniu budynkom pierwotnego kształtu, utraconego w wyniku wielu przebudów i zmian przeznaczenia. Na co dzień korzystają z niej architekci z pracowni PANOVA, którzy drukują swoje modele na drukarkach 3DGence.

Rewitalizacja to bardzo trudny i czasochłonny proces, ale w długoletniej perspektywie na pewno się opłaca. Budynki, którym przywracany jest dawny wygląd, niezwykle ożywiają każdą tkankę miejską. Są więc nie tylko gratką dla deweloperów i inwestorów, ale również dla mieszkańców. 

Makieta budynku rewitalizowanego przez firmę PANOVA wydrukowana w technologii druku 3D

Technologia druku 3D w procesie rewitalizacji budynków

W swojej pracy przy tego typu inwestycjach architekci z pracowni PANOVA wykorzystują druk 3D. Przy jego pomocy, bazując na archiwalnych materiałach (mapach i zdjęciach), tworzą przestrzenne modele architektoniczne budynków, skracając i obniżając koszty etapu koncepcyjnego charakteryzującego się znaczną dynamiką zmian.

Modele architektoniczne wykonywane w technologii przyrostowej świetnie sprawdzają się jako faza wstępna do rozmów z inwestorami. Umożliwiają szybką reakcję na wprowadzane przez nich zmiany i dają nam prostą opcję wytwarzania kolejnych iteracji projektu w różnych wariantach zagospodarowania.

Bogusław Zbyszewski, PANOVA.

Makieta budynku rewitalizowanego przez firmę PANOVA wydrukowana w technologii druku 3D

Zalety wykorzystania druku 3D podczas rewitalizacji

Tradycyjne metody – wizualizacje i makiety – nie oddają tak dokładnie przestrzennego charakteru budowli. Bryły wykonane w druku 3D zachowują bardzo dokładnie jej pierwotny styl i proporcje. 

Ręczne wykonywanie makiet jest bardzo czasochłonne i wymaga żmudnej pracy modelarzy przy obrysowywaniu elementów, ich precyzyjnym wycinaniu, sklejaniu i malowaniu. Dzięki zastosowaniu druku 3D o 77% szybciej przygotowujemy makiety budynków. Nie musimy też korzystać ze wsparcia firm zewnętrznych, ponieważ wszystko robimy samodzielnie.

Jan Lessaer, z-ca dyrektora Pracowni Projektowej PANOVA

Technologia druku 3D daje również opcję szczegółowego określenia wielkości obiektu i ułatwia wykrywanie ewentualnych błędów w zaplanowanym projekcie. Co ważne, umożliwia też w sposób fizyczny sprawdzenie założeń koncepcyjnych budynku i zagospodarowania wokół niego. Pozwala – z dokładnością nawet do 0,1 mm – wykonywać bardzo precyzyjne i skomplikowane geometrycznie elementy i detale, np. ornamenty drzwi czy balustrad.

Makieta budynku rewitalizowanego przez firmę PANOVA wydrukowana w technologii druku 3D

Odpowiednie i dobre jakościowo drukarki 3D umożliwiają wydruk nawet najbardziej skomplikowanych elementów, precyzyjnych detali i ażurowych konstrukcji.  Z naszych drukarek 3D korzystają coraz częściej deweloperzy, inwestorzy, architekci, projektanci, a także muzea i agencje reklamowe. Wiedzą bowiem, jak ważna w procesie sprzedaży jest odpowiednia, czyli realistyczna prezentacja. Nieważne, czy dotyczy to osiedla, rewitalizowanej kamienicy czy elementów wystawy.

Mateusz Sidorowicz, 3DGence

Druk 3D w architekturze – pracownia PANOVA

Architekci z pracowni PANOVA na swoim koncie mają już wiele rewitalizacji, które wspierane były technologią druku 3D. W 2018 roku wspólnie z projektantami z Pracowni Projektowo-Badawczej Euroartis otrzymali nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2018. Wyróżnienie przyznano za projekt rewitalizacji zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice i budową niezbędnej infrastruktury na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Makieta budynku rewitalizowanego przez firmę PANOVA wydrukowana w technologii druku 3D

Przetestuj druk 3D w Twojej firmie

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób druk 3D może usprawnić procesy w Twojej firmie? Napisz na [email protected] i zapytaj o bezpłatną konsultację techniczną, nasi inżynierowie pokażą Ci w jaki sposób można przyspieszyć procesy produkcji oraz obniżyć koszta.
AktualnościWażne

Showroom z drukarkami 3D na Śląsku. 3DGence podjęło współpracę z firmą PANOVA

PANOVA otworzyła pierwszy w Gliwicach showroom z drukarkami 3D. PANOVA, ekspert w zakresie budownictwa, architektury…
AktualnościWażne

Szybkie prototypowanie – druk 3D a koła mecanum

W wielu gałęziach przemysłu coraz istotniejszą rolę odgrywają roboty kołowe wyposażone w omnikierunkowe koła mecanum.…
Aktualności

Balluff wyposaża swój showroom w drukarkę 3DGence

Balluff Polska, globalny dostawca rozwiązań dla wszystkich obszarów automatyzacji, zdecydował się wyposażyć swój showroom w…
Aktualności

BIBUS MENOS – nowy dystrybutor drukarek 3D Polsce

Drukarki 3D marki 3DGence zostały włączone do oferty polsko-szwajcarskiej firmy BIBUS MENOS, produkującej komponenty i…
AktualnościWażne

5 technologii druku 3D – 3DGence Services

Autor: Adam Przepolski, Business Development Manager 3DGence Services Wybór odpowiedniej technologii, w której wykonamy swój…