Druk 3D jest dużo szybszą technologią wykonywania prototypów o skomplikowanej geometrii w porównaniu do konwencjonalnych metod takich jak m.in. obróbka skrawaniem.

Zobacz jak firmie Geo Globe Polska, która specjalizuje się w termoformowaniu próżniowym tworzyw sztucznych, udało się skrócić czas wdrożenia prototypu do produkcji za pomocą przemysłowej drukarki 3D – 3DGence INDUSTRY F340.

W naszej firmie stosujemy nowoczesne technologie, stąd pomysł wykorzystania druku 3D pojawił się naturalnie. Pozwala on przyspieszyć proces prototypowania zwłaszcza dla naszych klientów z branży automotive.

Dobrochna Kochańska, Dyrektor Generalny ds. Handlowych w Geo Globe Polska

Zobacz video Case Study

Rapid prototyping czyli druk 3D

Geo Globe Polska za pomocą drukarek 3D wykonuje prototypy pojemników transportowych wykorzystywanych przy liniach produkcyjnych. Czas stworzenia prototypu odgrywa kluczową rolę w realizacji zlecenia dla klienta końcowego.

Firma postawiła sobie za cel skrócenie procesu konstruowania form prototypowych, który zazwyczaj jest bardzo długotrwały. Dodatkowo składa się na niego wiele etapów. Wykonanie pierwszego modelu ma stanowić podstawę do produkcji seryjnej, dlatego każde zmiany w prototypie wykonanym za pomocą tradycyjnych maszyn wydłuża termin realizacji.

Wykorzystywanie drukarek 3D umożliwiło skrócenie czasu tworzenia prototypów pojemników transportowych z kilku tygodni do paru dni.

Część pojemnika transportowego podczas procesu druku na urządzeniu 3DGence INDUSTRY F340

 

Weryfikacja projektu i poprawności wykonania prototypu

Zastosowanie drukarek 3D pozwoliło także firmie Geo Globe Polska na sprawne zweryfikowanie założeń projektowych, w tym sprawdzenie pasowania detalu. Przemysłowe urządzenie takie jak 3DGence INDUSTRY F340 pozwala wyprodukować detale o wysokich dokładnościach i tolerancjach. Dzięki wydrukowanym pojemnikom transportowym producent może sprawdzić założenia konstrukcyjne na etapie planowania przed formowaniem samego prototypu.

Za pomocą drukarek 3D zweryfikowaliśmy projekt i poprawność wykonania prototypu. Dzięki temu mogliśmy wyeliminować ewentualną pomyłkę, która mogłaby spowodować konieczność wykonania kolejnej, kosztownej formy prototypowej.

Wykorzystanie 3DGence INDUSTRY F340 umożliwiło nam skrócenie terminu realizacji projektu oraz pomogło zminimalizować koszta.
Zbigniew Chrobok, Inżynier ds. Procesu

 

Wydrukowana część prototypu z materiału ABS (kolor czerwony), służąca do walidacji procesu produkcyjnego pojemnika transportowego

 

Skrócenie czasu wdrożenia nowej linii produkcyjnej

Wydrukowane prototypy pojemników transportowych służą także do przyspieszenia procesu programowania robotów przemysłowych znajdujących się przy liniach produkcyjnych. Nawet o trzy tygodnie może skrócić się czas wdrożenia nowej linii w zakładzie produkującym samochody. Dedykowane tacki są finalnie wykorzystywane do zabezpieczenia gotowych elementów podczas procesu produkcji.

Dane projektowe:

Wydruk 3D
Prototyp pojemnika transportowego dla przemysłu samochodowego
Zastosowanie
– Analiza modelu 3D  i uzyskanie zakładanej tolerancji wymiarowej
– Zaprogramowanie robota produkcyjnego
Wymiary
40 x 580 x 400 
Materiał
ABS
Drukarka 3D
3DGence INDUSTRY F340

 

Chcesz wiedzieć czym wyróżnia się 3DGence INDUSTRY F340 spośród innych przemysłowych drukarek 3D? Napisz na [email protected], a nasi eksperci skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania. 

 

AktualnościWażne

Showroom z drukarkami 3D na Śląsku. 3DGence podjęło współpracę z firmą PANOVA

PANOVA otworzyła pierwszy w Gliwicach showroom z drukarkami 3D. PANOVA, ekspert w zakresie budownictwa, architektury…
AktualnościWażne

Szybkie prototypowanie – druk 3D a koła mecanum

W wielu gałęziach przemysłu coraz istotniejszą rolę odgrywają roboty kołowe wyposażone w omnikierunkowe koła mecanum.…
Aktualności

Balluff wyposaża swój showroom w drukarkę 3DGence

Balluff Polska, globalny dostawca rozwiązań dla wszystkich obszarów automatyzacji, zdecydował się wyposażyć swój showroom w…
Aktualności

BIBUS MENOS – nowy dystrybutor drukarek 3D Polsce

Drukarki 3D marki 3DGence zostały włączone do oferty polsko-szwajcarskiej firmy BIBUS MENOS, produkującej komponenty i…
AktualnościWażne

5 technologii druku 3D – 3DGence Services

Autor: Adam Przepolski, Business Development Manager 3DGence Services Wybór odpowiedniej technologii, w której wykonamy swój…