W Polsce widać coraz większe zainteresowanie drukiem 3D, który jest łatwą w implementacji technologią pozwalającą na podniesienie konkurencyjności firmy.

 

Przemysł 4.0 vs. druk 3D

Z roku na roku przybywa przedsiębiorstw, które wprowadzają u siebie różne innowacje – analitykę danych czy Internet Rzeczy. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie drukarki przestrzenne wykorzystywane są w wielu różnych branżach – do prototypowania, tworzenia krótkich serii i narzędzi, produkcji części zamiennych czy zmniejszenia przestojów w parku maszynowym.

Dzięki ostatnim innowacjom w branży druku 3D (zwiększenie szybkości druku, obniżenie kosztów eksploatacji, wprowadzenie nowych filamentów) możliwa jest komercjalizacja tej technologii na dużą skalę, głównie przez zastosowanie jej w przemyśle. Eksperci przewidują, że rynek ten wzrośnie do 20 miliardów dolarów do 2020 roku. Te prognozy mnie nie dziwią, tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę, że wdrożenie rozwiązania w firmach jest stosunkowo łatwe, a zakres możliwości wykorzystania druku 3D bardzo szeroki.

PEEK in R&D department

Druk 3D w dziale R&D

 

Druk 3D wykorzystywany przez R&D

Technologia druku przestrzennego znajduje często zastosowanie w działach R&D firm. Projektanci i inżynierowie korzystają z niego na etapie koncepcji i testowania nowych rozwiązań, skracając czas wprowadzania nowego produktu. Nowe funkcjonalności, a także modułowa budowa drukarek sprawiają, że druk 3D nie jest już postrzegany głównie jako narzędzie do prototypowania – używa się go także do tworzenia ostatecznych produktów czy komponentów w branży lotniczej, kolejowej, motoryzacyjnej i elektrotechnicznej.

Producenci maszyn, pociągów, samochodów czy samolotów szukają dziś przede wszystkim odpowiedniej trwałości, oszczędności, wygody i szybkości działania. W branży druku 3D odpowiedzią na potrzeby rynku są nowoczesne drukarki przemysłowe. Zdarza się jednak, że przedsiębiorcy niechętnie patrzą na takie innowacje. Nie są pewni, czy w technologii druku 3D będą mogli stworzyć naprawdę wytrzymałe części. Boją się też wydatków. Sama drukarka nie należy do najtańszych maszyn. Niektórym wydaje się, że wraz ze zmianą potrzeb produkcyjnych i chęci zastosowania innych materiałów wiąże się wymiana drukarki

Jako 3DGence wyszliśmy na przeciwko tym obawom i wprowadziliśmy  do swoich urządzeń wymienne moduły drukujące. Dzięki temu na przemysłowej drukarce 3D takiej jak 3DGence INDUSTRY F340 można drukować z szerokiej gamy różnych materiałów inżynieryjnych, wystarczy tylko wymienić moduł, a nie całe urządzenie. Możliwość druku z PEEK-u czy PA-CF pozwala uzyskać wytrzymałe modele 3D o wysokich właściwościach mechanicznych. Z kolei inny moduł, dzięki zwiększonej średnicy głowicy, umożliwia na produkcję detali np. Z ABS-u w znacznie krótszym czasie.

Mikołaj Skorupa, 3D Printing Application Engineer, 3DGence

ESM-10 – rozpuszczalny materiał podporowy

Nowe możliwości przed drukiem 3D otworzyły także rozpuszczalne w wodzie materiały podporowe, które pozwalają drukować skomplikowane geometrycznie kształty, niemożliwe do stworzenia w tradycyjnych procesach produkcji.

Soluble support material for PEEK

ESM-10 – soluble support material for PEEK

 

Profesjonalna drukarka 3D w firmach produkcyjnych

Nie brakuje także przykładów wdrożeń druku 3D z polskiego podwórka. Fabryka Motocykli Elektrycznych (LEM), działająca przy Politechnice Wrocławskiej, w 3D drukuje karoserię motocykli, unikając długotrwałych prac nad powstaniem form i produkcją gotowego elementu. MB Aerospace Poland stosuje wytwarzanie przyrostowe do produkcji elementów oprzyrządowania do mocowania części na maszynach CNC czy prototypów, a także do testowania nowych rozwiązań.

EMTEL Śliwa z kolei w 3D wykonuje karkasy dławików, czyli specjalistyczne części do defibrylatorów, obudowy do kardiomonitorów, a także ułatwiające pracę elektroników narzędzia. Ciekawie wykorzystuje drukarki 3D inny klient 3DGence, firma Bocar zajmująca się produkcją samochodów pożarniczych, która w ten sposób drukuje prototypy podzespołów z tworzyw sztucznych oraz różne części z gumy zarówno na etapie projektowania, jak i ostatecznego produktu.

Technologia druku 3D od kilku lat mocno ewoluuje. Pamiętamy, jak w firmach zaczynano od drukowania drobnych plastikowych części. Dziś, dzięki dobrym drukarkom, szkoleniom i coraz większej rzeszy wyszkolonych pracowników znających się na rzeczy, druk 3D wykorzystuje się w produkcji samochodów, samolotów czy materiałów do przeznaczenia militarnego.

Mateusz Sidorowicz, Marketing Director, 3DGence

 

Sprawdź druk 3D w Twojej firmie

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób druk 3D może usprawnić procesy w Twojej firmie? Napisz na [email protected]  i zapytaj o bezpłatną konsultację techniczną, nasi inżynierowie pokażą Ci w jaki sposób można przyspieszyć procesy produkcji oraz obniżyć koszta.

 

Potencjał druku 3D  jest ogromny – nie warto go więc lekceważyć i pomimo że dobry sprzęt to duża inwestycja, ci, którzy wprowadzą tę technologię w swoich fabrykach wcześniej niż inni, mogą wiele zyskać w stosunku do konkurencji.  

AktualnościWażne

Showroom z drukarkami 3D na Śląsku. 3DGence podjęło współpracę z firmą PANOVA

PANOVA otworzyła pierwszy w Gliwicach showroom z drukarkami 3D. PANOVA, ekspert w zakresie budownictwa, architektury…
AktualnościWażne

Szybkie prototypowanie – druk 3D a koła mecanum

W wielu gałęziach przemysłu coraz istotniejszą rolę odgrywają roboty kołowe wyposażone w omnikierunkowe koła mecanum.…
Aktualności

Balluff wyposaża swój showroom w drukarkę 3DGence

Balluff Polska, globalny dostawca rozwiązań dla wszystkich obszarów automatyzacji, zdecydował się wyposażyć swój showroom w…
Aktualności

BIBUS MENOS – nowy dystrybutor drukarek 3D Polsce

Drukarki 3D marki 3DGence zostały włączone do oferty polsko-szwajcarskiej firmy BIBUS MENOS, produkującej komponenty i…
AktualnościWażne

5 technologii druku 3D – 3DGence Services

Autor: Adam Przepolski, Business Development Manager 3DGence Services Wybór odpowiedniej technologii, w której wykonamy swój…