Uczelnie techniczne prowadzą badania naukowe z wykorzystaniem drukarek 3D oraz kształcą zupełnie nową kadrę – świadomych nowych możliwości w zakresie druku 3D naukowców, inżynierów.

Tak działa między innymi Politechnika Śląska, która na co dzień stosuje w pracy urządzenia 3DGence.

 

Uczelnie stawiają na rozwój studentów

Modelowanie przestrzenne i obsługiwanie procesu druku 3D to w Polsce wciąż dość niszowe umiejętności. Zdobywa je jednak coraz liczniejsze grono studentów uczelni technicznych. Samo „Programowanie i obsługiwanie druku 3D” w grudniu ubiegłego roku zostało wpisane do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, czyli oficjalnie stało się zawodem, do którego można się w naszym kraju przygotować.

Nikogo to dziś już nie dziwi – rynek pracy i biznes doceniają osoby posiadające umiejętności w zakresie innowacji, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstw. A do nich należy technologia druku 3D, która znajduje zastosowanie niemal w każdej gałęzi przemysłu.

Drukarki 3D są wciąż dość rzadkimi urządzeniami na uczelniach wyższych i nie na wszystkich wydziałach studenci mają okazję z nimi pracować. I branża 3D, i placówki naukowe wiedzą jednak, że trzeba to jak najszybciej zmienić.

Wywodzimy się ze środowiska naukowego Politechniki Śląskiej, dlatego kilka lat temu postanowiliśmy zadbać o studentów tej uczelni i wyposażyliśmy ich pracownię w nasze drukarki 3D. Regularnie prowadzimy też staże studenckie w naszej fabryce i dziale R&D.
Mateusz Sidorowicz z 3DGence.

Druk 3D na zdrowie

Jak grzyby po deszczu w ofertach edukacyjnych różnych uczelni pojawiają się kursy związane z drukiem 3D. Po ich ukończeniu można zdobyć jedną z dwóch specjalizacji – inżyniera lub operatora druku 3D. Najbardziej wartościowe są jednak w tym zakresie zajęcia na uczelniach technicznych, które o druku 3D uczą od podstaw, kształcąc naukowców i specjalistów różnych kierunków, ucząc ich wykorzystania technologii addytywnej w konkretnych dziedzinach.

Wydruk modelu spersonalizowanego implantu mostka

Drukarki 3DGence na Politechnice Śląskiej

Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej studenci tworzą w 3D spersonalizowane wyroby medyczne. Są one bardzo dokładne i indywidualnie dopasowane do pacjentów, co sprzyja szybszej rekonwalescencji zarówno ludzi, jak i zwierząt. W ramach prowadzonych na wydziale zajęć studenci wydrukowali między innymi ortezę dla bociana, który miał złamaną nogę.

Bardzo często w przypadku skomplikowanych urazów – w tym złamań – zarówno lekarze, jak i weterynarze nie podejmują się leczenia z wykorzystaniem standardowych opatrunków gipsowych czy drogich implantów z biomateriałów metalowych.

Spersonalizowany implant lub kilkuczęściowy zewnętrzny stabilizator wydrukowany w 3D często okazuje się dużo lepszym oraz w wielu przypadkach, także tańszym rozwiązaniem.
dr inż. Wojciech Kajzer, Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej

Wydrukowany model ortezy dla bociana

Drukowane prototypy implantów

Na uczelni wykonywane są również modele do planowania operacji oraz prototypy spersonalizowanych implantów. Te, które powstają z przeznaczonych do druku 3D specjalnych tworzyw polimerowych są bardziej biokompatybilne, przez co mogą łatwiej integrować się z tkankami. Na drukarce 3D wytwarza się je szybciej, dokładniej i taniej, co znacznie usprawnia pracę lekarza oraz często wręcz ratuje życie pacjentów.

Dla nauki

Przy pomocy drukarek 3D Politechnika Śląska produkuje też rekwizyty naukowe dla studentów oraz odnawia sprzęt laboratoryjny. Wydrukowała między innymi potrzebne do doświadczeń naukowych bryły – kulę, walec, sześcian i stożek. Studenci używają ich do badania siły wyporu, która występuje podczas analizowanych, złożonych procesów dynamicznego zanurzania w różnorodnych cieczach.

Uczelnie nie mają raczej wysokich budżetów na badania naukowe i niestety często z tego powodu rezygnują z niestandardowych, bo drogich pomysłów. Dobra drukarka 3D może ten problem rozwiązać.
Mateusz Sidorowicz z 3DGence

Wydruki 3D do obserwacji zjawiska kawitacji oraz charakteru fali tworzonej na powierzchni lustra wody

Renowacja sprzętów laboratoryjnych za pomocą drukarek 3D

Druk 3D może być też najlepszą metodą na renowację zniszczonych lub zdekompletowanych stanowisk naukowych. Studenci Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Politechniki Śląskiej projektują brakujące lub uszkodzone elementy w środowisku CAD i drukują je w 3D, dobierając odpowiedni materiał, tak aby zachować ich odpowiednie właściwości.

Mieliśmy problem, ponieważ niektórych urządzeń nie mogliśmy w ogóle naprawić ze względu na to, że ich producent albo już zakończył działalność, albo nie posiada w ofercie jakiejś części ani jej zamiennika. Dzięki drukarce 3D wytworzyliśmy niezbędne elementy, zachowując potrzebne do badań parametry. Co więcej, na bieżąco możemy dziś je modyfikować, poprawiając jakość sprzętu i dokładność wyników osiąganych podczas badań.
dr inż. Tomasz Machoczek,Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej

Technologia jak każda inna

Pracownik branży lotniczej, projektant mebli, lekarz, inżynier biomedyczny, naukowiec a tak naprawdę każdy, kto chce czerpać pełnymi garściami z dobrodziejstw innowacji, powinien znać możliwości druku 3D. O krok przed konkurencją będą tylko ci, którzy odpowiednio wykorzystają tę technologię w swojej branży i znajdą dla niej inne, niekonwencjonalne zastosowania.

Kuźnią pomysłów stają się dziś uczelnie techniczne, na których młoda wyobraźnia spotyka się z wiedzą i nowoczesnym sprzętem. Wszystko wskazuje na to, że wyedukowani w ten sposób studenci znajdą swoje miejsce w każdym biznesie, ponieważ już niebawem drukarka 3D będzie standardowym wyposażeniem fabryk, firm, biur, a nawet uczelnianych laboratoriów.

AktualnościWażne

Showroom z drukarkami 3D na Śląsku. 3DGence podjęło współpracę z firmą PANOVA

PANOVA otworzyła pierwszy w Gliwicach showroom z drukarkami 3D. PANOVA, ekspert w zakresie budownictwa, architektury…
AktualnościWażne

Szybkie prototypowanie – druk 3D a koła mecanum

W wielu gałęziach przemysłu coraz istotniejszą rolę odgrywają roboty kołowe wyposażone w omnikierunkowe koła mecanum.…
Aktualności

3DGence otwiera swój sklep internetowy i na stałe obniża ceny DOUBLE P255 i ONE

Profesjonalne drukarki 3D teraz znacznie taniej na polskim rynku. 3DGence DOUBLE P255 będzie tańsza o…
AktualnościWażne

5 technologii druku 3D – 3DGence Services

Autor: Adam Przepolski, Business Development Manager 3DGence Services Wybór odpowiedniej technologii, w której wykonamy swój…
AktualnościWażne

Elektryczna auto-rewolucja wspomagana przez druk 3D

W 2018 r. na całym świecie wyprodukowano około 95,6 miliona aut. Coraz więcej z nich…