W wielu gałęziach przemysłu coraz istotniejszą rolę odgrywają roboty kołowe wyposażone w omnikierunkowe koła mecanum. To dzięki nim liczne procesy mogą być realizowane szybciej, taniej i dokładniej, zapewniając fabrykom status lean.

W duchu koncepcji Lean Management działa również firma AJmaker, która prototyp koła mecanum wydrukowała w 3D. Zastosowanie tej technologii zapewniło oszczędność czasu i pieniędzy, przez co zwiększyło dostępność produktu dla mniejszych firm, w tym startupów, a także elektroników, projektantów czy architektów.

Koła mecanum produkowane przez AJmaker posiadają dziewięć rolek, dzięki którym robot może poruszać się we wszystkich kierunkach bez obracania się i manewrowania. To bardzo istotna funkcja, szczególnie przydatna na małych powierzchniach i w wąskich przejściach, gdzie nie ma miejsca na wykonywanie skomplikowanych ruchów.

Koła mecanum wydrukowane w technologii 3D

Koła mecanum wykorzystują w swoich pracach projektowych – przy konstruowaniu robotów kołowych – przede wszystkim architekci, majsterkowicze oraz osoby zainteresowane robotyką. Koła zapewniają wyjątkową zwrotność, trzy stopnie swobody podczas ruchu na płaskiej powierzchni: ruch wzdłużny, poprzeczny oraz obrót całej platformy wokół jej środka. Wyposażone są też w hub do mocowania, co sprawia, że są łatwe w montażu.

Zalety kół mecanum:

3 stopnie swobody podczas ruchu na płaskiej powierzchni umożliwiają ruch wzdłużny, poprzeczny oraz obrót całej platformy wokół jej środka
Hub do mocowania i łatwa instalacja oraz dopasowanie do różnych typów silników
Kompatybilność z wałem silnika 4 mm i 8 mm
Wykonanie ze stali walcowanej na zimno SPCC
Wysoka odporność na uszkodzenia

Koła mecanum zamontowane na robocie kołowym

Weryfikacja i proces doskonalenia prototypu 3D

Autorskie koło mecanum wprowadzili na rynek i zaprojektowali od podstaw inżynierowie AJmaker. Podczas prototypowania i testowania wykorzystywali drukarkę 3D polskiego producenta – 3DGence. Dzięki technologii druku 3D mogli na bieżąco weryfikować i usprawniać zaprojektowany model kół – w sposób niezwykle szybki, efektywny i co najważniejsze – taniej niż zwykle.

W przypadku wykonywania prototypów innymi dostępnymi metodami ich koszt był kilkukrotnie wyższy. Wynikało to z dużego poziomu skomplikowania prototypu – koło bowiem składa się aż z 12 elementów, z czego 9 wykonanych jest z gumy.

Koszty i czas druku 3D

Największą zaletą zastosowania technologii druku 3D w projekcie AJmaker okazała się możliwość łatwej i bieżącej weryfikacji poszczególnych etapów projektowych. Ma ona ogromne znaczenie w pracach badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi produktami, podczas których bardzo często zdarzają się błędy na etapie prototypowania. Użycie standardowych technik wytwarzania naraziłoby wykonawcę na wysokie i nieplanowane koszty. Przy prototypowaniu w druku 3D koszt wytworzenia sprowadza się przede wszystkim do zużytego materiału, którego ilość zależna jest od wagi drukowanego elementu.

3DGence INDUSTRY F340 – przemysłowa drukarka 3D

Druk 3D w Przemyśle 4.0

Druk 3D zdecydowanie zmienia świat. Jego zalety – wysoka precyzja, możliwość drukowania skomplikowanych kształtów i swobodnego doboru ostatecznej formy elementów – mają znaczący wpływ na optymalizację wielu procesów w firmie. Można nawet powiedzieć, że druk 3D jest jedną z głównych technologii odpowiadających za dziejącą się na naszych oczach czwartą rewolucję przemysłową. Podobnie jak koło mecanum, w które coraz częściej są wyposażane roboty mobilne w fabrykach przyszłości. AJmaker drukuje je na razie na potrzeby mniejszych podmiotów, kto wie jednak, czy już niebawem ta część wydrukowana w 3D nie znajdzie szerszego zastosowania w transporcie wewnętrznym.

 

Drukarki 3D znajdują liczne zastosowania w różnych gałęziach przemysłu, od automotive po przemysł lotniczy. Ich wykorzystanie w dużej mierze zależy od otwartości firm na wprowadzanie nowych technologii.
Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób druk 3D może usprawnić procesy w Twojej firmie? Napisz na [email protected]  i zapytaj o bezpłatną konsultację techniczną, nasi inżynierowie pokażą Ci w jaki sposób można przyspieszyć procesy produkcji oraz obniżyć koszta.
AktualnościWażne

Showroom z drukarkami 3D na Śląsku. 3DGence podjęło współpracę z firmą PANOVA

PANOVA otworzyła pierwszy w Gliwicach showroom z drukarkami 3D. PANOVA, ekspert w zakresie budownictwa, architektury…
Aktualności

Balluff wyposaża swój showroom w drukarkę 3DGence

Balluff Polska, globalny dostawca rozwiązań dla wszystkich obszarów automatyzacji, zdecydował się wyposażyć swój showroom w…
Aktualności

BIBUS MENOS – nowy dystrybutor drukarek 3D Polsce

Drukarki 3D marki 3DGence zostały włączone do oferty polsko-szwajcarskiej firmy BIBUS MENOS, produkującej komponenty i…
AktualnościWażne

5 technologii druku 3D – 3DGence Services

Autor: Adam Przepolski, Business Development Manager 3DGence Services Wybór odpowiedniej technologii, w której wykonamy swój…