Jak temperatura wpływa na druk 3D?

Utrzymanie stabilnej temperatury druku można zapewnić poprzez zastosowanie zamkniętej komory roboczej, która ma zabezpieczać wydruk przed gwałtownym spadkiem temperatury w jego otoczeniu. Zmiana temperatury w pomieszczeniu może zostać spowodowana takimi czynnikami jak przeciągi czy podmuchy z klimatyzatorów. Jakie zalety posiada takie rozwiązanie i jak wpływa na proces drukowania 3D?

Model z materiału ABS wydrukowany na 3DGence INDUSTRY F340

 

Drukowanie 3D z materiałów technicznych

Zastosowanie komory w drukarce 3D jest często niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia procesu druku 3D. Większość zaawansowanych materiałów technicznych takich jak ABS czy PP wymaga ściśle określonych warunków, w których następuje osadzanie się kolejnych warstw modelu. 

Dlaczego użytkownicy w swojej pracy powinni wykorzystywać profesjonalną obudowę do pracy z materiałami inżynieryjnymi? 

5 powodów dlaczego komora to niezbędne akcesorium każdej drukarki 3D

 1. Odpowiednia laminacja warstw wydruku 3D

  – zachowanie dużo lepszych właściwości mechanicznych modelu przy zastosowaniu komory druku. 
 2. Minimalizacja skurczu przetwórczego materiału

   możliwość uzyskania detali w lepszej tolerancji wymiarowej oraz uniknięcie deformacji wydruków. 
 3. Stabilne warunki druku

  wyeliminowanie czynników zewnętrznych, które mogą spowodować m.in. pęknięcia na modelu. Różnice temperatury mogą niekorzystnie wpływać na wygląd końcowy drukowanego przedmiotu.
 4. Zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania

  osłonięcie rozgrzanej głowicy drukującej i innych ruchomych elementów.
 5. Redukcja hałasu pracującej drukarki 3D 

  możliwość ograniczenia dźwięków urządzenia w miejscu pracy.

Po lewej stronie zdjęcia został przedstawiony model, który wydrukowano z materiału ABS. Na tym wydruku 3D można zauważyć znaczące pęknięcia. W tym wypadku nie zastosowano dedykowanej komory osłaniającej wydruk przed czynnikami zewnętrznymi.  Po prawej stronie zdjęcia widać ten sam model, który został wydrukowany na drukarce 3DGence DOUBLE P255. Podczas procesu druku zastosowano dedykowaną komorę druku. Wydrukowany model spełnia wszystkie założenia projektowe.

 

3DGence DOUBLE P255 z dedykowaną komorą

Do podstawowego wyposażenia drukarki 3DGence DOUBLE P255 dodawana jest komora, akcesorium pozwalające lepiej kontrolować proces druku 3D. Jej zastosowanie umożliwia drukowanie z materiałów, takich jak ABS czy PP. Dbałość o zachowanie odpowiednich warunków grzewczych w przypadku pracy z tymi materiałami jest istotna, ponieważ są one bardzo wrażliwe na skurcz.

Dla niektórych użytkowników drukowaniez ABS-u może być dużym wyzwaniem ze względu na problem z pęknięciami na modelu przy ich gwałtownym ochłodzeniu albo przez rozwarstwianie czy odklejanie się wydruków od stołu. To jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w przemyśle, dlatego opanowanie druku z wykorzystaniem ABSu jest ważną umiejętnością.

 

Test jakości wydruku z materiałów ABS i PP przeprowadziłem samodzielnie. Mogę potwierdzić, że jakość wydruków wykonanych z użyciem komory dedykowanej drukarce 3DGence DOUBLE P255 jest dużo lepsza.

Andrzej Kukuła, Prezes Zarządu 3DGence

 

Komora druku zaprojektowana przez R&D

Obudowa zaprojektowana przez inżynierów 3DGence z działu R&D składa się z elementów wykonanych z pleksi, połączonych za pomocą klipsów i magnesów. Cała konstrukcja spoczywa stabilnie na drukarce, a jakość zastosowanych komponentów pozwala na zachowanie idealnych warunków druku wewnątrz komory.

Montowanie dedykowanej komory na urządzeniu 3DGence DOUBLE P255

 

Wysoka precyzja druku 3D
Komora do drukarki 3DGence DOUBLE P255 gwarantuje przede wszystkim wysoką precyzję drukowanego modelu. Umożliwia otrzymanie oczekiwanej jakości elementów drukowanych z takich materiałów jak ABS czy PP. Dedykowana jest wszystkim użytkownikom drukarki 3DGence DOUBLE P255, którzy chcą usprawnić swoją pracę z materiałami technicznymi.

Wszystkie dostępne informacje oraz instrukcję złożenia komory można znaleźć na stronie https://3dgence.com/komora-double/.

 

Polskie uczelnie drukują w 3D i kształcą inżynierów w tej dziedzinie

Uczelnie techniczne prowadzą badania naukowe z wykorzystaniem drukarek 3D oraz kształcą zupełnie nową kadrę –…

Drukarka 3D zamiast kartki i ołówka – duńscy uczniowe drukują na urządzeniach 3DGence

3D Innovation, oficjalny dystrybutor urządzeń 3DGence w Danii, przekazał do jednej ze szkół podstawowych Parkvejens…

Wykorzystanie drukarki 3D w produkcji urządzeń medycznych

Druk 3D coraz śmielej wkracza do produkcji urządzeń medycznych. Sprawdza się przede wszystkim w prototypowaniu…